Facebook Reklam Sektöründe Google İle Yarışabilir Mi?

İnternet dünyası geliştiğinden beri reklamlarda internet dünyasının vazgeçilmezi haline geldi. Bu dünyanın kuşkusuz ki en  büyük devi Google’dir. Google sadece arama motoru olmamakla birlikte internetin  hakimi konumundadır. Doğal olarak internet reklam sektöründe de pastanın büyük dilimi Google yani Google Adwors’a aittir. Özellikle ülkemizde Google’in en fazla kullanılan internet sitesi olması bu paya sahip olmasında büyük bir etkendir. Son yıllarda büyümeye başlayan Facebook ve diğer internet ağlarında da artışın gözlemlenmesi Google’in büyük pasta dilimini diğer rakipleriyle paylaşıp paylaşmaması akıllara gelen bir soru haline geldi.

Kisiye-Ozel-Reklam

Türkiye’nin En Büyük Sosyal Ağ Sitesi: Facebook

Facebook uzun yıllardır Türkiye pazarında bulunuyor. Sosyal medya siteleri arasında ise en fazla kullanıcıya ait. Reklam konusunda ise oldukça iddialı. Reklam verme seçeneği de oldukça fazla.  Kurumunuzun Facebook sayfasını beğendirmek için, internet satış sitelerinde önemli oranda kar marjı elde etmek için Facebook reklamları oldukça başarılı. Ayrıca yaygınlaşan mobil uygulamalar ile kullanıcıların günlük sosyal medya kullanım oranı da ciddi ölçü de arttı. Bu da reklamların görüntülenme sayısının arttığı anlamına geliyor. Fakat istatistiklere baktığımızda Facebook’tan sizin sayfanıza gelen kullanıcıların sizi takip etme olasılığı oldukça düşük.

Kişiye Özel Reklam: Google Adwors

Google arama motorlarına bakacak olursak yukarıda Facebook reklamları için söylediğimiz şeyler aynen geçerli. Fakat Google’in kullanıcı sayısı Facebook’a göre hala oldukça fazla.  Üstelik Google Adwors’un kullandığı istatistik sistemiyle kullanıcılara sunulan reklamlar ihtiyacı olan ürünlerden oluşuyor. Bu da Google Adwors’u daha çekici hale getiriyor.

(ILLUSTRATION) An illustration dated 23 January 2012 shows the silhouette of a man in front of a screen with the logo of the online network Facebook in Hanover, Germany. Facebook is being criticized again and again for data privacy. Most recently, Facebook has introduced the Timeline, with which Facebook users can share moments of the entire life with other internet users online. Photo: Julian Stratenschulte  -ALLIANCE-INFOPHOTO

Sonuç olarak  Facebook, büyük kullanıcı sayısına rağmen reklamlar konusunda henüz Google  Adwors ile karşılaştıracak ölçüde değil. Sizin de tanıtımı yapılacak bir sayfanız,siteniz,e-ticaret kanalınız varsa Reklav.com.tr olarak tanıtımınızı  uzman ekiplerimiz sayesinde profesyonel bir şekilde yapıyoruz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...
TOP Şimdi Arayın