Google Adwords Kalite Puanının Önemi

Kalite Puanını kontrol etme ve anlama

Hesabınızdaki her anahtar kelime için 1-10 ölçeğinde raporlanan Kalite Puanı, bu anahtar kelimenin tetiklediği reklam ve açılış sayfalarının kalitesine ilişkin bir tahmindir. Kalite Puanınızın yüksek olması, sistemin reklam ve açılış sayfanızın reklamı gören bir kullanıcı için alakalı ve yararlı olduğunu düşündüğü anlamına gelir. Anahtar kelimelerinizin herhangi birine ilişkin Kalite Puanınızı öğrenebilirsiniz.

Kalite Puanı Gerçekten Önemli Midir?

Adwords üzerinden reklam yapmaya yeni başlayanlar için önemli olabilecek kalite puanı, asıl dikkate alınması gereken diğer faktörler arasında çok fazla üzerinde durulması gerekmeyen bir veriden ibarettir.

Özellikle yeni açılmış veya yeni yayınlanmaya başlamış olan Adwords hesaplarında yukarıda belirtilen faktörlerde yer alan hesap geçmişi verilerinin elde edilmemiş olduğundan düşük kalite puanları görülmesi normaldir. Kampanya içerisinde istenilen iyileştirmelerin yapılması ile belli bir süre sonra doğal bir şekilde kalite puanlarının yükselmesi beklenmektedir. Ancak bu noktada en önemli noktayı tekrar belirtirsek, asıl dikkat edilmesi gereken kesinlikle kampanyanın ALAKA düzeyidir.

Google üzerinden arama yapan kişiler, kullandıkları anahtar kelimeleri reklam metinlerinizdeBOLD olarak görüp tıkladıklarında ilgili mesajın yer aldığı sayfaya ulaşmaları son derece önemlidir. Ayrıca düzenli harcama yapan ve detaylı olarak kurgulanmış bu alaka düzeyi yüksek kampanyaların ileriki dönemlerinde ilk başlarda eklediğinizde düşük kalite puanı alan kelimelerin artık çok daha yüksek puanlar aldığını görebildiğiniz bir durumla karşılaşmanız da olasıdır. Bu konu bir çok farklı tartışmaya konu olsa da, ne kadar iyi bir kampanya kurgusu oluşturup ne kadar uzun süre aktif olarak reklam vermeye devam ederseniz Google tarafından karşılığını alacağınız aşikardır.

Sonuç olarak Adwords kampanyalarına profesyonel bir bakış açısı ile ele aldığınız vakit zamanlaAnahtar Kelime Kalite Puanı üzerinde durmanız gereken en son verilerden biri haline gelecektir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...
TOP Call Now ButtonŞimdi Arayın